Pariste Aşk Başkadır, Peki Ya Bal?

İhtişamlı Eyfel Kulesinin bulunduğu Pariste aşkın bir başka olduğunu hepimiz duymuşuzdur. Peki ya söz konusu bal olsaydı?

Volkan Tanacı 1997 senesinde Adana'da doğmuş, Çukurova Üniversitesi'nde Fransızca öğretmenliği okumuş bir Türk. O dönemde Fransızca öğretmenliği için atama olmadığından bankacı olmak için bir işe giriyor. Bankacı olarak çalıştığı süre zarfında Fransızcayı unutmamak amacıyla bir Fransız ile mailleşmeye başlıyor. Zamanla samimiyetleri artıyor ve hayatlarını birleştirme kararı alıyorlar. Eşi Fransa'da devlet memuru olduğu için Türkiye'ye gelemiyor. Tabi bu durumda iş başa düşüyor ve Fransa'ya Volkan Tanacı gidiyor. Eşi ile balayı hakkında neler yapacaklarını düşünürken, yürüyüş yapmaya karar veriyorlar ve bu yürüyüşlerden çok büyük keyif alıyorlar. Hatta o kadar seviyorlar ki Paris’ten başlayıp İspanya’nın St Jacques Compostelle şehrinde biten yürüyüşler gerçekleştiriyorlar. Kendi tabiriyle doğayı hep seven Volkan Tanacı'nın bu sırada sevgisi aşka dönüşüyor. Paris'te de büyük bir bankanın ev kredileri bölümünde çalışmaya başlıyor. Bununla birlikte, banka duvarları arasında bir türlü rahat hissedemiyor; bu sırada Amerika'da emlak krizi başlıyor ve sözleşmesi uzatılmıyor.

Bir süre sonra, bir arkadaşının teşviğiyle arıcılığa başlıyor. Altı ay mevsimlik işçi olarak çalıştıktan sonra patronu da kendisini sevmiş olacak ki kendisine iş teklif ediyor. Altı sene süren usta-çırak ilişkisinden sonra Tanacı arıcılık konusunda çok büyük bir tecrübe ve bilgi sahibi oluyor. Ardından hala iletişimde olduğu ustasından icazet alarak kendi şirketi olarak CityBzz'i kuruyor ve şehir arıcılığına başlıyor. Üstünden çok zaman geçmeden, üç sene sonra CityBzz'in Paris balı altı madalya ödülü kazanıyor. Aralık 2016’da altın madalyayla Paris metropolünün en iyi balı ödülünü alıyor, 2017’de İstanbul’da yapılan uluslararası Apimondia Bal Yarışması’nda çiçek balı kategorisinde gümüş madalya, 2018’de “ile de France” bal yarısmasında gümüş madalya kazanıyor ve 2019'u üç madalya ile bitiriyor. Ayrıca CityBzz balı 2017’den beri Paris belediyesinin her yıl Paris içinde üretilen ayrıcalıklı ürünlere verilen kalite belgesi “Fabriqué à Paris”yi de alıyor. Katıldıkları her yarışmada ise ballarını bağımsız laboratuvarlarda tüm analizlerini yaptırarak kalitelerini kanıtlıyorlar. Başarısının ardından basına yansıyan hikayesiyle ve gösterilen ilgiyle kurduğu şirket de büyüyor. Şahsi olarak, Volkan Tanacı'yı araştırdığımda gençlere yönelik çok destekliyici bir duruşu olduğunu görmek beni çok mutlu etti. Şüphesiz ki kendisi hikayesi ve deneyimleriyle gerçekten farklı ve değerli biri. Kendisini tebrik ediyoruz, arılarının da çok şanslı olduğunu söylemekte fayda var!


Derleyen: İzgü GÜNAYDIN

Kaynak: https://tr.euronews.com/ https://www.postafransa.com/

38 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör